10 przykazań dla polskich kandydatów na zbawicieli uchodźców.

Chcesz się angażować w pomoc uchodźcom, to

1. Siądź na dupie i zacznij się najpierw uczyć. Musisz wiedzieć kim będą ludzie naprzeciw ciebie, jakie mają doświadczenia, jakie są ich kraje i jaką mają gotowość do zmiany lub jej brak. Jak nie wiesz z kim rozmawiasz, to rozmawiasz z głosami we własnej głowie.

2. Musisz wiedzieć jakie masz granice tolerancji.

Czy jeśli pogardzasz polskim chłopem z Podkarpacia, bo jest anty LGBT to będziesz w stanie pomagać chłopakowi afgańskiemu, który wierzy, że tylko kara ukamienowania kończy hańbę? To ważne pytanie, wiec się zastanów.

3. Jeśli nie jesteś antysemitą, to zastanów się na tym, czy wytrzymasz ciśnienie wobec grup ludzi, którzy uważają, że dobry Żyd to martwy Żyd, a poza tym to kochają swoje dzieci, chcą dla nich dobrze i w ogóle Europa jest bogata i częstują cię ciastkiem po stwierdzeniu, że Hitler dobry był.

4. Jeśli jesteś kobietą, to oceń swoje możliwości wytrzymywania lekceważenia, które przebija każdego podpitego wujka, który chce cię usadzić. Przygotuj się na to, że będziesz non stop oceniana przez pryzmat posiadania dzieci i męża. Albo to przeskoczysz albo nie nadajesz się do tej pracy. Jeżeli jesteś lesbijką, nigdy nie możesz się do tego przyznać, to cię naprawdę eliminuje.

5. Musisz nauczyć się eliminować pasywną agresję z tonu swojego głosu i nigdy nikogo nie poniżać. To jest bardzo łatwo wyczuwalne. Tak, ten chłop z Podkarpacia tez wie, że nim pogardzasz i sadzisz się na mądralę. Reszta świata też będzie to wiedzieć a cichych żmij nie lubi nikt. W krajach 3 świata, ci których się nie lubi, albo których się nie boi, nie przeżywają.

6. Mów dobrze o swoim kraju, nie po to ci ludzie tutaj szli, by wysłuchiwać twoich płaczów.

7. Ceń dorobek europejskiego oświecenia i reformacji, to dobrze jest być dumnym z tego, że wolno jest ci być ateistą. Ale raczej się tym nie chwal.

8. Daj ludziom czas na przyjęcie nowego. Nie sądź jednak, ze twoje zaangażowanie oznacza, że uchodźca przejmie twoje przekonania polityczne. To są dorośli ludzie i często więcej przeżyli niż ty i mają swoje przekonania polityczne.

9. Nie oczekuj wdzięczności. Bądź uprzejmy i odrębny, nie podlizuj się i nie udawaj, że rozumiesz co oznacza być uchodźcą. Nie, to nie jest to samo, co ucieczka z Polski na Zachód w latach 80.

10. Poczucie humoru to wspólna rzecz wszystkich ludzi na świecie, pozwala oswoić, to co nieznane, niweluje napięcie. I może ci uratować dupę.

No ale tak na serio to nikt tego nie zrobi, bo wcale nie o uchodźców chodzi, tylko o wasze wysokie poczucie własnej wartości dziękuje, do widzenia.

Stoi za tym 15 lat pracy z uchodźcami a nie jakieś wydumane fiu bździu.

zaUlaPtak